BOX

Jedná se o tradiční bojový sport. Boxeři se snaží za pomoci povolených úderů vybodovat soupeře, popřípadě ukončit zápas před uplynulím časového limitu.  První zmínky o pěstních zápasech zmiňovány již v antice. Počátky moderního boxu jsou v Anglii, v ČR zhruba rok 1911. Box rozdělujeme na amatérský a profi, rozdílem je jak vybavení borců ( amatéři mají oproti profi jiný typ rukavic a nosí v zápasech tílko, mládež povinně přilbu)  tak počtem boxovaných kol (amatéři muži 3x3 min, profi až 12 x 3 min.) V amatérském boxu větší důraz kladen na sportovní stránku boje, čistou techniku, ochrana zdraví sportovců je na prvém místě, profibox je hlavně show pro diváky, bussines.

 


Cíle první tříměsíční tréninkové etapy:

Základy boxu: Zvládnutí technik úderů a obrany na ně, kondiční příprava spočívající v zlepšení kondice i odolnosti, pozvolné zařazení cvičného boje - sparing.

Tempo a náročnost tréninků je samozřejmě přizpůsobena začátečníkům, trénink zvládnou i méně pohybově či fyzicky nadaní borci, nicméně nesmí jim chybět odhodlání!

Nemusíte mít obavy, že na prvním tréninku budete boxovat proti soupeři, na každou naučenou techniku je třeba nejdříve natrénovat účinnou obranu. Teprve po zvládnutí techniky a zároveň obrany si můžete začít osvojovat nabyté zkušenosti při sparingu se soupeřem. Nejprve formou řízeného sparingu, časem formou sparignu volného.   

 

Foto: